Toalety publiczne: jak odpowiednio wyposażyć takie miejsca

Toalety publiczne to nie tylko te, które kojarzone są z niezbyt przyjemnym zapachem i brakiem higieny. To także toalety szkolne, pracownicze, w centrach handlowych itp. Powinny być one prawidłowo dobrane do różnego rodzaju odbiorcy i spełniać wszelkie higieniczne normy. Jak i gdzie wyposażać takie miejsce?

Projekt publicznej toalety

Autor: Katarzyna Szpicmacher, Maja Matu
Źródło: Sanitec KOŁO Sp. z o.o.
Po pierwsze należy dokładnie określić dla kogo będzie przeznaczona toaleta, gdyż – co oczywiste – całkowicie odmiennie będzie to wyglądać się w przypadku kobiet, mężczyzn czy dzieci, niepełnosprawnych. Warto również sprawdzić, które akcesoria kosz ssawny są nam niezbędne, a które możemy potraktować jako dodatek. Najbardziej znienawidzonym typem toalet publicznych są te niepachnące przyjemnie, w dodatku z zalaną podłogą, w której nie dostaniemy nawet kawałka papierowego ręcznika. W takich momentach nierzadko w ogóle rezygnujemy z korzystania. Dlatego też bardzo istotne jest, aby toaleta była w pełni wyposażona, miała prawidłową wentylację i przede wszystkim była sucha, a jej stan stale kontrolowany.

Początkowo warto zadbać, aby miejsce to było prawidłowo oznakowane. Osoba, która chce z niego korzystać nie powinna mieć problemów ze znalezieniem oznaczeń prowadzących do toalet. Poza tym warto zapewnić naturalne oświetlenie, które nie będzie oślepiać użytkowników i nie będzie sprawiać wrażenia, że miejsce nie jest czyste. W niektórych przypadkach warto wyposażyć takiego typu miejsca w lampy owadobójcze – dodatkowe informacje o lampach owadobójczych. Może to stać się bardzo przydatne, w szczególności, kiedy do toalety wchodzimy z zewnątrz. Istotne są także odpowiednie materiały na podłogach czy ścianach. Muszą sprawiać, że ryzyko upadku będzie jak najmniejsze. Warto dokładnie przemyśleć też układ toalet.

Toaleta publiczna

Autor: SCA Svenska Cellulosa Aktiebolaget
Źródło: http://www.flickr.com
Na przykład nie powinno się umieszczać pisuarów naprzeciw drzwi wejściowych lub tak, by były widoczne w lustrach naprzeciwko wejścia. Zwiększa to poczucie komfortu zarówno korzystających, jak i wchodzących. Prawidłowe jest także jeżeli w miarę możliwości jak najwięcej czynności można wykonać bezdotykowo, np. spłukiwać WC lub myć ręce. Użytkownicy czują się wtedy pewniej. Kiedy korzystamy z suszarek do rąk, warto zainstalować jeszcze dozownik z ręcznikami papierowymi, który może stać się bardzo przydatny podczas awarii. Konieczne są także oczywiście kosze na śmieci, dozowniki na mydło w płynie i środki dezynfekcji. Perfekcyjnie wyposażona toaleta powinna zawierać także uchwyty dla niepełnosprawnych, umywalki dostosowane do wzrostu dzieci czy miejsce do przewijania dzieci. Wtedy jesteśmy przygotowani na każdą możliwość.Warto niezwykle dbać o higienę toalet publicznych. Ludzie, którzy z nich korzystają oczekują czystości. Powinniśmy nie zapominać właśnie głównie o użytkownikach i sprawić, żeby mogli się poczuć jak najbardziej komfortowo.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,