Na co kierować uwagę przy planowaniu inwestycji budowlanej?

Budowa domu jest skomplikowanym projektem. Decydując się na taką inwestycję powinniśmy liczyć się z nieprzewidzianymi okolicznościami. Nie da się niestety przewidzieć wszystkiego, niezależnie od tego czy będzie to budowa duża czy tylko modernizujemy istniejący już budynek, zawsze może się przydarzyć coś, czego nie przewidzieliśmy.

W budownictwie coraz lepiej

Autor: Agencja inplusPR
Źródło: Agencja inplusPR
Legendarna jest solidność ekip budowlanych, stąd najlepiej dobrze obmyślić warunki układu z budowniczymi w taki sposób, aby nasze wydatki nie okazały się nadmiernie duże. Najlepszym rozwiązaniem będzie najęcie dużej, sprawdzonej firmy. Chociaż wiadomo że zazwyczaj podobne firmy (strona internetowa tutaj) mają większe ceny, warto się nad tym zastanowić, ponieważ zbyt niska cena może być oznaką problemów takich, jak choćby ukryte ponadplanowe opłaty za zużycie oprzyrządowania. Niewysoka cena może także oznaczać konieczność wynajęcia przez naszego wykonawcę podwykonawcy oferującego np. mini dźwigi, jakimi nasza ekipa nie dysponuje. Jednym słowem, projektując prace budowlane nie wystarczy kierować się wyłącznie przyciągającą ceną.
Klasycznym przykładem tego że opłata nie będzie wystarczającą przesłanką w wyborach tyczących się takich inwestycji mogą być tak duże roboty jak budowa roboty ziemne leszno dróg ekspresowych. Na mocy regulacji o przetargach dla zlecającego najważniejsze przesłanie ma opłata – im będzie ona niższa tym oferta lepsza. Nacisk na obniżenie wydatków za wszelką cenę paradoksalnie powiększa koszta, bo nierzadko się zdarza że nie dotrzymywane bywają umówione terminy, a to powoduje ponadplanowe koszty. Wiadomo bowiem, że jeśli dana firma nie dała sobie rady, to jej następczyni będzie miała mocne argumenty na podniesienia cen za wykonanie zadania.

Stąd – przed podjęciem jakichkolwiek decyzji – watro zorientować się, czy wykonawca za atrakcyjnie niższą należność będzie w stanie rzeczywiście wykonać robotę którą mu zlecimy. Dużo prostszą sytuację mamy wtedy, kiedy praca jaką mamy do wykonania jest drobna i doraźna. Wtedy wystarczy zwrócić się bezpośrednio do jednostki mającej w ofercie mini dźwigi (opublikował) pod wynajem. Warto też podczas planowania budżetu przedsięwzięcia z góry założyć, że koszta będą wyższe od zamyślanych (średnio o dziesięć procent).

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , , , ,