Nawiązywanie do tradycji szlacheckich w budownictwie coraz modniejsze

Wracanie do sarmackiej kultury, nawiązywanie do naszej tradycji ludowej w naszych czasach jest coraz bardziej widoczne i co ciekawe przyjmowane pozytywnie przez młodzież polską. Widoczne jest to również w budownictwie. Mimo wszystko głęboko w świadomości Polaków żyje chęć życia w dworku rodem z Pana Tadeusza, mieć dookoła domu posadzone drzewa oraz czuć się Polakiem.

Czy także należycie do owej społeczności polskiej, jaka pragnie powrócić na wieś do własnego dworku? Może nie jest to możliwe, by przenieść się poza miasto, gdyż mamy pracę, mnóstwo zobowiązań, lecz ukończenie domu na wzór dworku szlacheckiego – to możemy osiągnąć. Najważniejsze są drobiazgi, które tchną „ducha polskości” w mury domu. Dworki kiedyś były bielone, Ty zastosuj białą farbę elewacyjną, jest ona matowa, toteż do złudzenia przypomina stare bielone ściany. dach powinien być dwuspadowy, przykryty kamionkowymi dachówkami, jakie niestety nie są wytrzymałe na wszelkie warunki pogodowe ani nie nie należą do najtańszych, jednakże jednej rzeczy nie można im odebrać – ich uroku. Przejdźmy do okien, to właśnie one nadadzą tego staropolskiego „smaczku”, niestety będzie to droga inwestycja (RK Styl Świdnica). Powinny być one wykonane z drewna, ręcznie rzeźbione wraz z okiennicami, pomalowane w ludowe ornamenty florystyczne. Jeżeli zależy Ci na jakości wykonania – okna > okna oddymiające drewniane dolny śląsk, a właściwie Świdnica to miejscowość, gdzie wytwarzane są do dziś piękne ręcznie rzeźbione okna.

brama

Autor: lavilleautady
Źródło: flickr.com
Jak wiadomo, sarmaci znani byli ze swojej gościnności, ponieważ jak to mówili: „Gość w dom, Bóg w dom”, a jaki element „zaprasza”, aby odwiedzić nasze domostwo? Brama wjazdowa (RK Styl – Oknoplast). Ona także musi zostać wykonana z drewna, ale swym wyglądem ma ona zachęcać do wejścia do nas, toteż nie może być to monumentalny element. Jeżeli chodzi o bramy świdnica, jak już mówiliśmy jest właściwym miastem, w którym od lat rzemieślnicy wytwarzają namacalne cuda z drewna.

Życie w domku szlacheckim wywołuje w Polaku pewne poczucie wolności od wszelkich problemów, daje „zatopić się” w naturze oraz prawdziwie wypocząć nawet po najbardziej wyczerpującym dniu. Chyba to właściwie sprawie, że chcemy powrócić do polskiej tradycji.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , ,