Winna historia

Wino białe, wino czerwone. Napitek bogów. Receptura znana od tysiącleci. Ma znaczące miejsce w dziełach kultury.

Ba, nawet w wyznaniach. Wszyscy kojarzymy opowieść o tym, jak Jezus uczynił cud w Kanie Galilejskiej, zamieniając wodę w wino, które skończyło się na weselu. Duża część zna symbolikę opłatka i wina w religii chrześcijańskiej.

Białe winogrona

Autor: hoxtonboy
Źródło: http://www.flickr.com/photos/lumixpics/1448311867/

Wino doceniano już w pradawnym państwie Faraonów i stanowiło bardzo ważny napój wodka zero w Grecji i Rzymie. Myśliciele i patrycjusze latem chłodzili się winem zmieszanym z wodą. Mawiano, że jest ono napojem bóstw, wespół z ambrozją. W baśniach nazywano je napojem miłości, a do dziś zachowało się stare przysłowie – w winie prawda. Nie da się zaprzeczyć.

Zabawia ludzi od wieku. Kojarzy się z festynem, dobrym jedzeniem, towarzystwem. Rozmarzonymi wieczorami letnią porą, gdy flaszka wina cudownie umila randkę z sympatią. Zimowymi śnieżnymi nocami, w trakcie których zagotowane wino z goździkami miękko otula ciepłem duszę. Z wesołymi hulankami, prywatkami i szaleństwem – przecież mawia się, że sednem zabawy są „wino, kobiety i śpiew”.

Płyn ze sfermentowanych owoców krzewu winogronowego występował przez stulecia w prozie i poezji. Od dzieł pisanych Leonardo da Vinci, przez liryki Morsztyna, aż po tradycyjną pieśń polsko-ukraińską „Hej sokoły”.

Należy o tym pamiętać, w momencie, gdy najbliższym razem nawiedzimy sklep z winem. Nieśmiała podpowiedź: skuście się na świetny smak win brazylijskich. brazylia jest piąta w zestawieniu producentów wina na świecie, na nieszczęście do tej pory mocno nie docenianych. Brazylijskie białe, jak i czerwone smakują znakomicie. Szczerze je polecam. Obecnie posiada je na półkach każdy szanujący się sklep Wina, trzymam za to kciuki, za jakiś czas zwyciężą dominację ordynarnego piwa i na powrót zajmą właściwe im miejsce!

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , ,