Rynek nieruchomości w Polsce – z jakiego względu młode osoby znajdują się w bardzo trudnej sytuacji?

Posiadanie własnego mieszkania, również niewielkiego, gwarantuje wrażenie bezpieczeństwa. Lokale wynajmowane zawsze należą do kogoś innego – właściciel w sumie z dnia na dzień może wypowiedzieć umowę, zabronić dokonywania wszystkich zmian w wystroju czy posiadania zwierząt. Podsumowując – nigdy nie jest się u siebie. Kupienie mieszkania jest więc oczywiście jedną z najważniejszych decyzji w życiu. Trzeba wziąć to pod uwagę. W jaki sposób w takim razie przedstawia się rynek mieszkaniowy w Polsce?

mieszkanie od dewelopera

Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com

Niestety, mieszkania są faktycznie kosztowne, szczególnie w dużych miastach, gdzie popyt na tego rodzaju lokale jest duży, ponieważ zdecydowana większość Polaków przenosi się do miast ze wsi, czy to do pracy, czy do szkoły. Dużym zainteresowaniem cieszą się najczęściej mieszkania niewielkie, na przykład kawalerki Wrocław (atrakcyjne oferty), ponieważ ich ceny są najniższe, a wiele osób, zamierzając nabyć swoje M, musi starać się o kredyt hipoteczny na kilkadziesiąt lat, jaki nie tak łatwo jest otrzymać, szczególnie kiedy nie posiada się wystarczających zarobków i nie ma się stałej pracy. Banki pod tym względem są obecnie faktycznie bardzo ostrożne, dlatego niektóre osoby muszą kupować mieszkania (Zobacz więcej: apartamenty na sprzedaż) mniejsze, ponieważ dostają niższą kwotę kredytu. Poza tym, należy pamiętać że nabywając mieszkanie od dewelopera (oferty mieszkań deweloperskich) można wziąć udział w rządowym programie pomocowym „Mieszkanie dla Młodych”. Jest to alternatywa dla osób, które nie ukończyły 35 roku życia i wybierają mieszkanie, którego wielkość oraz cena mieszczą się w ograniczeniach nałożonych przez program.

Sytuacja mieszkaniowa młodych Polaków jest naprawdę zła. Zakup mieszkania wiąże się z ogromnym obciążeniem finansowym, a w czasach, kiedy sporo osób walczy z bezrobociem bądź nie ma stałej pracy, a zarobki są rzeczywiście niskie, otrzymanie kredytu staje się dużo trudniejszym zadaniem, jako że banki chcą mieć gwarancję, że kredytobiorca będzie mimo wszystko potrafił spłacić własne zobowiązania. Okazuje się, że dużo młodych osób jest zmuszonych mieszkać z rodzicami, mimo pełnoletności bądź ukończonych studiów. Zdarza się, że także osoby, które zakładając własną rodzinę nie mają wyboru i mieszkają z własnymi rodzicami, co nie zawsze jest zadowalającym rozwiązaniem.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: