Czy możemy trzymać paliwo w specjalnych zbiornikach? Z jakiego rodzaju wiąże się to regulacjami?

Czasem pojawiają się wątpliwości typu, jak odróżnić stację paliw od zbiornika, jaki jest stosowany na potrzeby własne przedsiębiorstwa? Jak prawnie wygląda taka sytuacja?

paliwo

Autor: Robert Couse-Baker
Źródło: http://www.flickr.com

Najbardziej istotnym kryterium, który rozróżnia stację paliwa od zbiornika na paliwo który jest wykorzystywany dla potrzeb własnych, jest dystrybucja paliwa podmiotom zewnętrznym. Przedsiębiorca, który zakupił już paliwo, czyli posiada fakturę i przetrzymuje je w magazynie w zbiorniku w celu tankowania własnych pojazdów tak naprawdę nie jest przedsiębiorcą, który prowadzi stację paliw wedle definicji Ministra Gospodarki. Najważniejsze dokumenty w tej dziedzinie, to ten z dnia 21 listopada 20005 w sprawie warunków technicznych, jakie powinny spełniać bazy oraz stacje paliw płynnych.

W zgodzie z definicją, która znajduje się w tej ustawie, stacja paliw jest obiektem budowlanym, w skład jakiego wchodzić mogą budynki, podziemne zbiorniki magazynowe paliw płynnych, naziemne zbiorniki gazu płynnego a także instalacje technologiczne ,wśród których wyróżnić można zwłaszcza te do załadunku paliw płynnych.

kanister

Autor: Nuraishah Bazilah Affandi
Źródło: http://www.flickr.com

Naziemny zbiornik wykorzystywany dla potrzeb zakładu nie staje się stacją paliw, to zdecydowanie podkreśla Ministerstwo. Jednakowoż, taki zbiornik paliwa, jaki jest wykorzystywany dla wymagań własnych podlega dozorowi technicznemu. Przedsiębiorca korzystający z niego nie musi wypełniać rygorystycznych wymagań, które powinno spełniać przedsiębiorstwo, jakie prowadzi stację paliw, lecz powinno stosować się do pewnych przepisów, ażeby zachować bezpieczeństwo.

Czy artykuły zaprezentowane na danej stronie ogólnie Cię uradowały? Mamy nadzieję, że tak. Jednak, jeśli pragniesz więcej, to wejdź tutaj.

takie sytuacje mają miejsce też często, gdy jakaś firma ma zbiorniki olejowe – .

Taka firma, która posiada zbiornik na własne potrzeby powinna faktycznie zastosować się do przepisów Ministra Gospodarki z dnia 18 września 2001 roku w obszarze warunków technicznych technicznego dozoru. W odróżnieniu od właściciela firmy, który zarządza stacją paliw, osoba, która używa zbiornika dla własnych potrzeb nie musi posiadać koncesji. Nie zmienia to jednakże faktu, iż używanie zbiorników naziemnych dla wymagań własnych przedsiębiorcy wiąże się z koniecznością osiągnięcia właściwych pozwoleń. Jednocześnie, uzyskanie tego typu dokumentów nie wpłynie na to, iż zbiorniki naziemne będą wykorzystywane do sprzedaży paliw. Zdobycie tych decyzji nie wpłynie również na niezbędność wystąpienia o pozwolenie na obrót paliwami ciekłymi.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , ,