Upoważnienia prywatnego detektywa

Sprawa „balansowania na granicy przepisów prawa” przez prywatnych detektywów wywołuje ogromne kontrowersje i rodzi dużo pytań. Jakie uprawnienia, ale również obowiązki ma prywatny detektyw? Jak najczęściej bywa nasze wyobrażenie mające ugruntowanie w kinematografiach sensacyjnych oraz książkach detektywistycznych nie pokrywa się z faktycznością. Jak jest rzeczywiście? Spróbujemy odpowiedzieć na to zapytanie.

biuro detektywistyczne

Autor: Tom Bennett
Źródło: http://www.flickr.com

Po pierwsze, by mienić się prywatnym detektywem, należy mieć odpowiednią licencję (jaką trzeba mieć zawsze przy sobie i okazywać ją na prośbę osoby, której przedsięwzięcia detektywa dotyczą, a również pozwolić na spisanie danych takich jak dane osobowe detektywa a także organ, który wydał tą licencję.

Jest to sprawa kluczowa, albowiem tylko wówczas zastosowanie mają przepisy zawarte w ustawie z dn. 6 lipca 2001 roku o „o usługach detektywistycznych”.

Nakłaniamy Cię do przejrzenia nowego postu na ten temat – tam wyszukasz ważne wiadomości. Zatem idź do serwisu drukarnia naklejek i ciesz się tym.

Artykuł 6. tejże ustawy mówi, iż detektyw w swojej pracy powinien kierować się zasadami etyki, lojalnością wobec zlecającego i szczególną starannością, żeby nie naruszyć niczyjej swobody a także praw człowieka i obywatela. To ostatnie zagadnienie łączy się z kolejnym, 7. artykułem, jaki zakazuje detektywowi używania środków technicznych i sposobów i czynności operacyjno-rozpoznawczych, jakie zastrzeżone są dla uprawnionych organów (takich jak wojsko czy policja).

Człowiek z aparatem

Autor: włodi
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli detektyw mimo wszystko użyje owych środków grozi mu do 3 lat więzienia. A więc scenki przesłuchiwania przez prywatnych detektywów znane z filmów akcji będą fikcją? Niekoniecznie. Śledczy nie ma albowiem prawa ujawniania źródła swych informacji, chyba że sąd zdecyduje inaczej oraz uchyli zasadę tajemnicy zawodowej. Przepisy odnośnie owej sytuacji znajdują się we właściwych aktach prawnych. Następnym ważnym punktem może być zbieranie danych osobowych.

Jak wiadomo są one chronione ustawą o ochronie danych osobowych , jednakże w czasie wykonywania czynności służbowych detektyw uprawniony jest do przetwarzania tych danych bez zgody osób, których dane te dotyczą. Jednak nie ma możliwość ich przekazywać innym podmiotom, a najpóźniej po zaprzestaniu praktyki detektywistycznej musi zniszczyć je.

Aby znaleźć biuro detektywistyczne w swej okolicy najłatwiej będzie posłużyć się internetem. W necie odnajdziemy całe mnóstwo propozycji biur detektywistycznych:

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: ,